24 مارس

تزریق ژل

تزریق ژل

خطوط و چروک های عمقی صورتتان را صاف کنید یا صورتتان را به پری زمان جوانی برگردانید.

 • -مقدمه
 • -مزایای پرکننده های بافت نرم
 • -انواع پرکننده های موجود
 • -پرکننده های موجود در ایران و استفاده از آنها
 • -انتخاب پرکننده مناسب
 • -لیفت صورت بدون جراحی
 • -جوان سازی دست با پرکننده ها

تزریق ژل

مقدمه:

روشهای پر کردن بافت نرم روش های غیر جراحی هستند که برای اصلاح علایم پیری صورت یا جبران از دست رفتن حجم صورت انجام می شوند. گروه های متفاوتی از پرکننده های بافت نرم وجود دارد اما اکثر آنها ویژگی مشترک تزریق زیر پوست را دارند. بیماران پیر یا جوان می تواننداز پرکننده ها برای زیبایی خود استفاده کنند.

با افزایش سن، پرکننده های قابل تزریق صورت تغییرات زیر را درمان می کنند:

 • -شل شدن بافت ها
 • -از دست رفتن میزان پری صورت (گونه ها، لب ها، پلک ها و غیره).
 • -عمیق شدن چین ها و خطوط صورت (مانند خط لبخند، خط اخم و غیره).

در بیماران جوانتر بدون علایم شدید پیری،تزریق پرکننده های بافت نرم می تواند حجم را افزایش و به عنوان مثال باعث شوند:

 • – لب ها پرتر و بزرگ تر شوند.
 • -استخوان های گونه پرتر شوند.

تزریق ژل

مزایای پرکننده های بافت نرم چیست؟

تزریق پرکننده بافت نرم مزایای زیر را دارند:

 • -کمتر تهاجمی هستند
 • -زمان نقاهت اندکی دارند.
 • -نیازی به داروهای آرام بخش نیست.
 • -نتایج فوری دارند.

انواع پرکننده های بافت نرم موجود در ایران و استفاده از آنها:

JUVÉDERM®

یک پرکننده قابل تزریق حاوی اسید هیالورونیک است. انواع مختلفی دارد که بر اساس میزان افزایش  حجم متفاوت می باشند.نوع JUVÉDERM® Ultra Plus بیشترین افزایش حجم را فراهم می کند. بیشتر در چین های خنده، لب ها، خطوط گوشه دهان و گونه ها به کار می رود.

تزریق-ژل-صورت

Restylane®

پرکننده قابل تزر یق حاوی اسید هیالورونیک است که باعث افزایش حجم متوسط می شود. معمولا برای افزایش حجم لب ها، چین های خنده و خطوط گوشه دهان به کار می رود. Restylane® Fine Lines افزایش حجم کمتری نسبت بهRegular Restylane® ایجاد می کند که از کاربردهای ان می توان در پوشانیدن بر جستگی های چربی در پلک پایینی و خطوط و چروک های ریز در اطراف دهان نام برد.

تزریق ژل

انتخاب کردن پرکننده مناسب برای شما

با وجود تعداد زیاد پرکننده های بافت نرم در بازار، مصرف کنندگان معمولا برای انتخاب گمراه می شوند. در واقع، تفاوت بین محصولات در یک گروه به قدری که در بازار نشان داده می شود، نیست. حتی تفاوت های بین محصولات از گروه های مختلف نیز وقتی نتایج مقایسه شود زیاد نیست.برای اینکه یک ناحیه درمان شود، معمولا می توان از بیش از یک پرکننده بافت نرم استفاده کرد که مناسب باشد.

دکتر نداف می تواند توصیه هایی در مورد بهترین پرکننده به شما ارائه کند. برخی از عواملی که درانتخاب نوع پرکننده بافت نرم مهم می باشند عبارتند از ناحیه موردنظر، عمق خطوط، درجه افزایش حجم لازم، کیفیت پوست و ضخامت پوست

تزریق ژل

دوران نقاهت بعد از تزریق پرکننده های بافت نرم

بعد از هر عملی، ما یک کیسه یخ به شما می دهیم و به شما توصیه می کنیم به مدت 20 دقیقه در هر ساعت در روز آن را روی ناحیه موردنظر بگذارید. این امر به کاهش تورم یا کبودی ناشی از تزریق کمک می کند. می توانید فعالیت های سبک روزانه یا کار خود را از سر بگیرید. می توانید 24 ساعت بعد از تزریق ورزش کنید مگر اینکه دکتر نداف چیز دیگری توصیه کند. کبودی غیرعادی است،ولی اگر روی دهد، می توان آن را با آرایش پوشاند و معمولا بعد از چند روز بر طرف می شود. ممکن است تورم زیاد باشد که در 48 ساعت اول کاهش می یابد. گاهی احساس می کنید نوعی سفتی در مناطق تزریق شده ایجاد شده است. این امر در مورد برخی از پر کننده ها شایع تر است. گاهی ممکن است بیماران بی نظمی های جزئی روی سطح پوست احساس کنند. این مشکلات موقتی هستند و سفتی یا بی نظمی های سطح پوست در چند روز اول از بین می رود چون مواد تزریق شده با گذشت زمان پخش می شوند.

تزریق ژل

نواحی معمول  برای تزریق پرکننده های بافت نرم

پرکننده بافت نرم در چین های خنده

چین های خنده (خطوط لبخند) شایع ترین محل برای تزریق پرکننده های بافت نرم است. معمولا 3-1 سرنگ برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است. دکتر نداف معمولا از پرکننده های بافت نرم اسید هیالورونیکی استفاده می کند.تزریق چربی نیز جایگزینی برای بیمارانی است که دنبال پرکننده های طبیعی هستند.

پرکننده های بافت نرم در خطوط گوشه دهان

خطوط ماریونت در گوشه های دهان ایجاد می شوند و همراه با افتادگی گوشه های دهان هستند. پرکننده ها می توانند گوشه های دهان را لیفت کنند و این خطوط را صاف نمایند. پرکننده های بافت نرم اسید هیالورونیکی  معمولا بیشتر استفاده می شوند.

تزریق پرکننده های بافت نرم در لب (برای افزایش حجم)

ممکن است به خاطر افزایش سن یا مادرزادی لب های شما نازک باشد. پرکننده های بافت نرم که در لب های شما تزریق می شوند،باعث ظاهر جوان تر و پرتر در لب ها می شوند. دکتر نداف استفاده از پرکننده های بافت نرم اسید هیالورونیکی  را برای حجم دادن به لب ها توصیه می کند.

تزریق پرکننده های بافت نرم در لب ها (خطوط سیگاری ها)

خطوط اطراف دهان باعث می شوند فرد مسن تر به نظر برسد. معمولا خانم ها شکایت می کنند که رژ لب وارد این خطوط می شود. این خطوط ناشی از سیگارکشیدن، پیری، کاهش وزن یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند. دکتر نداف استفاده از پرکننده های بافت نرم اسید هیالورونیکی را برای این مناطق توصیه می کند تا ظاهر بیمار اصلاح شود. سایر گزینه ها برای اصلاح این مشکل عبارتند از dermabrasion و تزریق بوتاکس.

تزریق پرکننده های بافت نرم  در گونه ها

صاف شدن یا فرورفتگی گونه می تواند ناشی از پیری، کاهش وزن یا مادرزادی باشد. افزایش حجم گونه ها روش ساده ای است که با تزریق پرکننده های بافت نرم انجام می شود. دکتر نداف معمولا پرکننده های بافت نرم اسید هیالورونیکی را توصیه می کندروش های دیگر برای بهبود دائمی تر، تزریق چربی در گونه هاست.

تزریق پرکننده های بافت نرم در خطوط اخم

خطوط اخم بین دو ابرو معمولا با بوتاکس درمان می شود. بوتاکس زمانی موثر است که خطوط عمق کم تا متوسط دارند. اگر خطوط بسیار عمیق باشند یا مدت طولانی وجود داشته باشند، با بوتاکس از بین نمی روند. در این موارد، استفاده از پرکننده های بافت نرم درمان جاگیزین مناسبی برای پر کردن چین های فرورفته است. در این موارد پر کننده های بافت نرم حاوی اسید هیالورونیک توسط دکتر نداف توصیه می شود. سایر گزینه های جراحی برای درمان خط اخم عبارتند از تزریق چربی یا برداشتن عضلات اخم.

پرکننده های بافت نرم برای زیر چشم

خط یا شیار قابل توجهی می تواند با افزایش سن در محل اتصال پلک پایینی و گونه روی دهد. بیمارانی که گودی پلک پایین یا بیرون زدگی حاوی چربی در پلک پایین دارند، این مشکل را دارند. بلفاروپلاستی(جراحی زیبایی پلک پایین) بهترین راه برای اصلاح این مشکل است اما می توان از پرکننده ها نیز در این قسمت استفاده کرد.

پرکننده های بافت نرم برای غبغب

اگر غبغب خفیفی دارید، ظاهر ان را می توان با تزریق پرکننده بافت نرم در خط فک در جلوی غبغب مخفی کرد. این منطقه را چین جلوی غبغب می نامند. پرکننده های هیالورونیک اسید معمولا برای این کار استفاده می شوند تا نتایج مطلوب به دست آیند.در صورتی که غبغب متوسط یا شدید باشد،لیفت صورت با عمل جراحی توصیه می شود.

تزریق ژل

تزریق پرکننده های بافت نرم برای زخم های آکنه

زخم های آکنه به روش های مختلف درمان می شوند از جمله لیزردرمانی، dermabrasion با جراحی و یا پرکننده های بافت نرم.تزریق پرکننده های بافت نرم معمولا همراه با سایر روش های ذکر شده به کار می رود. دکتر نداف از روش تخصصی برش ریز همراه با ازاد کردن بافت های اسکاری و سپس تزریق پر کننده های بافت نرم حاوی اسید هیالورونیک  استفاده می کند.

تزریق ژل

لیفت صورت بدون جراحی

لیفت صورت بدون جراحی عبارتی است که برای جوان سازی صورت با روش های غیر جراحی به کار می رود بدون اینکه نیاز به روش جراحی سنتی باشد و فقط از پرکننده های بافت نرم و بوتاکس استفاده می شود. این گزینه جالبی برای بیمارانی است که:

 • نمی خواهند جراحی کنند یا آماده جراحی نیستند.
 • نمی توانند بنا به دلایل پزشکی جراحی انجام دهند.
 • وقت و هزینه لازم برای جراحی و دوران نقاهت را ندارند.
 • راه حل سریع می خواهند.

تزریق ژل

لیفت صورت بدون جراحی از روش های زیر استفاده می کند

-بوتاکس در چندین قسمت از صورت (خطوط اخم، چین و چروک دور چشم، خطوط پیشانی)

– پرکننده های بافت نرم در چندین ناحیه از صورت (چین های خنده، گونه ها؛ خطوط و چروک های بین لب و چانه، زیر چشم ها، چروک های اطراف لب ها و غیره).

در لیفت صورت بدون جراحی،میزان بهبود مانند روش لیفت جراحی سنتی نمی باشد. این مساله هم در مورد میزان جوان شدن و هم مدت زمانی که این نتایج دوام دارد،صدیق می کند. علیرغم این مساله، بیماران معمولا از میزان بهبود حاصله با روش های غیر جراحی راضی هستند. کلید موفقیت در این کار بیمارانی هستند که توقعات درستی از این روش داشته باشند.

تزریق ژل

جوان سازی دست با استفاده از پرکننده های بافت نرم

وقتی پیر می شویم؛ دست ها نیز پیر به نظر می رسند. برخی پرکننده های بافت نرم برای پوشانیدن رگ ها، تاندون ها، استخوان ها و جبران حجم بافت نرم از دست رفته استفاده می شوند. دکتر نداف پرکننده های حجم دهنده حاوی اسید هیالورونیک را در پشت دست توصیه می کند تا پوست صاف شود. روش دائمی تر تزریق  چربی در پشت دست است.

درباره نویسنده

drnadaf
دکتر مجید نداف کرمانی پس از طی دوره پزشکی عمومی و تخصص جراحی عمومی دوره 3 ساله فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه شهید بهشتی در بهترین مرکز جراحی پلاستیک ایران گذرانده و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می باشد. با انجام عمل های زیبایی همچون : عمل زیبایی بینی ، جراحی بینی گوشتی ، عمل بینی استخوانی و... جراحی سینه شامل پروتز سینه ، لیفت سینه و ... جراحی لاغری با لیپوماتیک ، پیکرتراشی ،ابدومینوپلاستی و ...

پاسخ

نوزده + پنج =