01 فوریه

جراحی زیبایی پایین تنه

جراحی زیبایی پایین تنه

اگر شما کاهش وزن شدید داشته اید و دچار شلی و افتادگی درناحیه تحتانی بدن شده اید، می توانید با انجام یک عمل زیبایی به طور همزمان، ظاهر شکم، کمر، ران ها و باسن خود را بهبود بخشید.

تعریف:

جراحی زیبایی پایین تنه به منظور فرم دهی و رفع شلی پوست شکم و زیر شکم، قسمت خارجی ران ها، باسن و به طور کلی قسمت هایی که در اثر کاهش وزن شدی دچار شلی و افتادگی شده اند، طراحی شده است. در سال اخیر این جراحی علاوه بر بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند و کاهش وزن شدید داشته اند، برای بیمارانی که درجات پایین تر کاهش وزن را داشته اند اما نسبت به شلی آن نواحی نگرانند نیز استراتژی موفق بوده است.اما به هرحال این جراحی، در فرم دهی و اصلاح بد شکلی نواحی پایین تنه، به عنوان یک جراحی قدرتمند شناخته شده است.

مکانیسم عمل جراحی زیبایی پایین تنه چگونه است؟

اثر کلی جراحی لیفت پایین تنه شامل ترکیبی از مجموعه جراحی های زیبایی است:

 • آبدومینوپلاستی: صاف کردن شکم، کشیدن پوست شکم و حذف خطوط استریا
 • لیفت و اصلاح برجستگی ناحیه تناسلی: کاهش سایز، رفع شلی و افتادگی و کاهش ضخامت ناحیه تناسلی
 • لیفت قسمت خارجی ران: لیفت عضلات شل شده ناحیه خارجی ران
 • لیفت باسن: اصلاح و لیفت بافت و پوست شل شده باسن
 • حذف و اصلاح پهلوها : حذف چربی و پوست اضافی ناحیه کمر و پهلوها به منظور فرم دهی بهتر این نواحی

جراحی زیبایی پایین تنه

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی پایین تنه هستند؟

بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند، بهترین کاندیدا های جراحی زیبایی پایین تنه هستند. این جراحی زیبایی برای این گروه از بیماران به سبب آنکه پوست این نواحی از بدنشان به شدت شل و افتاده است ، تنها یک جراحی برای بهبود عملکرد این نواحی نیست و می تواند نقش بهداشتی و زیبایی هم برای آنان داشته باشد. به عبارت بهتر این جراحی برای این گروه از بیماران هم می تواند ظاهر را بهبود بخشد و هم سبب بهبود اعتماد به نفس، احساس راحتی و بهبود بهداشت این ناحیه شود.

برای انجام این عمل جراحی حتما نیاز نیست که شما تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته باشید، بسیاری از بیمارانی که درجات متوسط کاهش وزن را داشته اند، نگرانی از شل شدگی و افتادگی پوست نواحی پایین تنه ( باسن، پهلو و کمر، زیر شکم و ناحیه تناسلی) خود را دارند. بنابراین جراحی زیبایی پایین تنه در این گروه از بیماران می تواند نتایج فوق العاده ای نسبت به زمانی که تنها تحت عمل جراحی آبدومینوپلاستی قرار گرفته اند، داشته باشد.

این عمل بهتر است بر روی افرادی انجام شود که در وضعیت سلامت کامل به سر می برند بیماران با شاخص توده بدنی 35 و کمتر و در حالت ایده آل کم تر از 30، بهترین گروه کاندیدا ها هستند. اگر شما جزو گروه بیمارانی هستید که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اید، برای آنکه بتوان عمل جراحی زیبایی پایین تنها را روی شما انجام داد، باید حداقل به مدت 6 ماه وزنتان ثابت باشد. بهتر است که سیگاری ها تحت این عمل جراحی قرار نگیرند، زیرا که سیگار جزو عوامل خطر زا بوده و بهبود زخم ها را به تعویق می اندازد. از این رو افراد سیگاری باید حداقل یک ماه قبل از مبادرت به انجام این عمل جراحی، سیگار خود را کنار گذاشته و پس از طی دوران نقاهت شروع به کشیدن مجدد سیگار بکنند.

دکتر نداف در جلسه مشاوره تمام بررسی های لازم را بر روی افرادی که قرار است تحت این عمل قرار بگیرند، انجام می دهد تا از انتخاب صحیح بیماران برای این عمل جراحی مطمئن شود.

جراحی زیبایی تنه

ملاحظات ضروری در عمل جراحی زیبایی پایین تنه

 • ملاحظات کلی جراحی

این عمل جراحی به طور متوسط شش ساعت به طول می انجامد. در طول عمل جراحی 4 لوله درن در محل های جراحی شده به منظور تخلیه ترشحات زخم ها ( که پس از عمل توسط بدن تولید می شود) کار گذاشته می شود. این درن ها باید به مدت 1 تا 2 هفته در بدن باقی بمااند و به راحتی در اولین یا دومین جلسه ملاقات با جراح برداشته خواهند شد. چگونگی نحوه مراقبت از این درن ها در منزل به بیمار نشان داده خواهد شد.

 • جراحی زیبایی پایین تنه، روشی برای کاهش وزن نیست

جراحی زیبایی پایین تنها یک روش کاهش وزن نیست و هرگز نمی تواند به عنوان جایگزین رژیم غذایی یا ورزش در نظر گرفته شود.کاهش وزنی که در اثر برداشتن توده چربی اضافی ار بدن با این روش اتفاق می افتد، معمولا به کم تر از 15 پوند ( 3 کیلوگرم) می رسد. این روش جراحی ممکن است در برخی از بیماران مبتلا به اضافه وزن یا بیمارانی که هنوز کاهش وزن کافی نداشته اند، توصیه نشود.

 • مصرف سیگار قبل از جراحی زیبایی پایین تنه باید قطع شود

مصرف سیگار جزو عوامل خطرزای معنادار در پروسه نقاهت و بهبود زخم ها پس از انجام این جراحی است. افراد سیگاری لازم است که حداقل 4 هفته قبل از انجام عمل ؛ سیگار خود را کنار گذاشته و در طول دوره نقاهت خود نیز از مصرف سیگار پرهیز کنند.

 • نیاز به یک شب بستری در بیمارستان است

بعد از این عمل جراحی نیاز به یک شب بستری در بیمارستان است. بیمارانی که با درجات شدیدتر افتادگی تحت این جراحی قرار گرفته اند ، ممکن است به دو شب بستری در بیمارستان نیاز داشته باشند.

برش های جراحی در جراحی زیبایی پایین تنه

تمامی اعمال جراحی از خود اسکار یا جای زخمی بر جای می گذارند. اما یک جراح پلاستیک متخصص و متبحر است که سعی در به جا گذاشتن کوچک ترین اسکار قابل مشاهده در کم ترین مکان قابل رویت دارد.

برش جراحی در جراحی زیبایی پایین تنه در اطراف ناحیه تناسلی و زیر خط بیکینی قرار دارد. برش جراحی در قسمت جلوی این جراحی مشابه برش جراحی در تامی تاک است اما برش جراحی در قسمت پشت در امتداد بالای باسن و به سمت خط میانی باسن است. برش های جراحی به گونه ای هستند که در زیر لباس زیر پنهان می شوند. در بیماران سفید پوست، اسکار به حالت یک خط نازک قابل رویت است.

دکتر نداف در طول جلسه مشاوره به طور کامل در رابطه با تمامی گزینه های مربوط به برش های این عمل جراحی با شما صحبت خواهد کرد.

دوره نقاهت پس از جراحی زیبایی پایین تنه

 • دوره نقاهت پس از جراحی زیبایی پایین تنه در منزل

اولین توصیه به بیماران این است که در منزل به استراحت کامل بپردازند. استراحت مطلق به سبب محدودیت هایی که ایجاد می کند، ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد. از این رو بهتر است در چند روز اول پس از جراحی کسی برای کمک به بیمار در منزل باشد.در ابتدا بیمار متوجه خواهد که کاملا کشیده ایستادن برایش ناراحت کننده است. بنابراین توصیه آن است که در روزهای اول پس از جراحی ،بیماران کمی کمرشان را خم کنند. با طی شدن دوران نقاهت، بیمار یک هفته بعد قادر خواهد بود که بدون درد، کاملا کشیده بیاستد. بیمار در ابتدا یک احساس ناراحت کننده را مشابه زمانی که عضلات شکم در اثر انجام فعالیت بدنی شدید، می گیرند را دارد. چگونگی نحوه مراقبت از درن در منزل به بیمار آموزش داده می شود. وجود یک کبودی خفیف تا متوسط پس از جراحی طبیعی است که البته در بیمارانی که عمل لیپوساکشن بر روی آنها انجام شده، ممکن است این کبودی شدیدتر باشد .به منظور کنترل درد ، بیماران می توانند از مسکن های تجویز شده در صورت نیاز بهره ببرند.

 • ملاقات با جراح پس از جراحی پایین تنه

اولین ملاقات پس از عمل با دکتر نداف یک هفته پس از انجام عمل جراحی خواهد بود. وی در آن جلسه بسیاری ازبخیه ها را کشیده و درن ها را تخلیه می کند.ملاقات بعدی ،دو هفته پس از عمل جراحی بوده که ما بقی بخیه ها کشیده شده و درن ها به طور کامل خارج می شوند و میزان پیشرفت عمل و وضعیت بهبودی زخم ها توسط ایشان بررسی می شود. ملاقات ها و پیگیری های بعدی به ترتیب 6 هفته بعد، 6 ماه بعد و یک سال بعد از جراحی خواهد بود.

 

درباره نویسنده

drnadaf
دکتر مجید نداف کرمانی پس از طی دوره پزشکی عمومی و تخصص جراحی عمومی دوره 3 ساله فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه شهید بهشتی در بهترین مرکز جراحی پلاستیک ایران گذرانده و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می باشد. با انجام عمل های زیبایی همچون : عمل زیبایی بینی ، جراحی بینی گوشتی ، عمل بینی استخوانی و... جراحی سینه شامل پروتز سینه ، لیفت سینه و ... جراحی لاغری با لیپوماتیک ، پیکرتراشی ،ابدومینوپلاستی و ...

پاسخ

چهار × 2 =