01 مارس

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) :

ممکن است با گوش های بزرگ و برآمده متولد شده باشید اما نخواهید زندگی را با آنها ادامه بدهید. دکتر نداف می تواند جراحی اصلاحی گوش شما را انجام دهد تا ظاهر شما بهبود یابد.

 • -مقدمه
 • -اتوپلاستی چه کار می کند؟
 • -چه کسانی کاندید اتوپلاستی هستند؟
 • -مسائلی که باید در مورد اتوپلاستی درنظر گرفت
 • -برش های اتوپلاستی
 • -بهبود بعد از اتوپلاستی

لیپوماتیک

مقدمه :

بسیاری از بیمارانی که گوش های بزرگ دارند فکر می کنند که گوش هایشان ظاهر جالبی ندارند و به دنبال جراحی پلاستیک هستند تا ظاهر خود را بهبود بخشند. اگر حس می کنید که گوش شما بیش از اندازه جلو آمده است، یا بزرگ است یا غیریکنواخت است، دکتر نداف شما رادر تصمیم گیری در مورد اینکه جراحی برای شما مناسب هست یا خیر، راهنمایی می کند.

اتوپلاستی چکار می کند؟

اتوپلاستی گوش های جلوآمده، غیریکنواخت یا بزرگ را اصلاح می کند.

جراحی زیبایی گوش

لیپوماتیک

چه کسانی کاندید اتوپلاستی هستند؟

هر کسی که احساس می کند گوش های بیرون زده، غیریکنواخت یا بسیار بزرگ دارد می تواند از جراحی اتوپلاستی استفاده کند. کودکان نباید تا پایان رشد گوش، اتوپلاستی داشته باشند. پزشک اطفال در فرایند تصمیم گیری برای جراحی باید حضور داشته باشد.

لیپوماتیک

مسائلی که باید در مورد کوچک کردن گوش درنظر گرفت:

گوش های برآمده معمولا ناشی از دو تغییر آناتومیک هستند:

 • -از بین رفتن تاخوردگی انتی هلیکال
 • -عمیق بودن کونکای گوش
 • -ترکیبی هر دو

لیپوماتیک

تاخوردگی آنتی هلیکال

اگر به گوش نگاه کنید، متوجه چندین منحنی و تاخوردگی می شوید. تاخوردگی آنتی هلیکال به صورت زیر است:

اگر تاخوردگی از بین برود، گوش بیرون زده می شود.

لیپوماتیک

غضروف کونکای گوش

کونکای گوش منطقه فرورفته در غضروف است که در نزدیکی مرکز گوش خارجی قرار دارد و شکل آن شبیه به کاسه است.

وقتی دیواره های این کاسه بلند باشند، کل گوش به سمت بیرون کشیده می شود و گوش بیرون زده را ایجاد می کند. رایج ترین نوع گوش بیرون زده شامل ترکیبی از این مشکلات است. در زمان مشاوره، دکتر نداف آناتومی شما را ارزیابی می کند و جراحی شما را متناسب با شما طراحی می کند. عدم تقارن، شکل غیرعادی گوش یا اندازه بسیار بزرگ آن طی اتوپلاستی اصلاح می شوند.

برش های اتوپلاستی

برش های اتوپلاستی در چین پشت گوش انجام می شوند. زخم ترمیم می یابد و به شکل خط باریکی درمی آید که به سختی می توان آن را دید.

لیپوماتیک

بهبود بعد از اتوپلاستی

باید تا جایی که می توانید در خانه استراحت کنید. می توانید فعالیت های سبک مانند تماشای تلویزیون یا مطالعه انجام دهید. وقتی به خانه می روید سر شما کاملا پانسمان شده است که دکتر نداف در حین جراحی این کار را انجام داده است. پانسمان را تا ویزیت بعدی برندارید. تلاش کنید در صندلی راحتی بخوابید یا از چندین بالش برای بالا آوردن سر خود در زمان خواب استفاده کنید. این امر به کاهش التهاب و تورم کمک می کند. درد نسبتا متوسط است. دکتر نداف دارو هایی تجویز می کند که باید یک هفته استفاده کنید. اکثر بیماران بعد از یک هفته سرکار برمی گردند. در روزهای 5-7، دکتر نداف شما را ویزیت می کند تا پانسمان را باز کند و بخیه ها را بکشد. بعد از آن به شما توصیه می کند در زمان خواب از headband استفاده کنید که باعث جلوگیری از خم شدن تصادفی گوش شما در زمان خواب می شود. از فعالیت سنگین تا 4 هفته بعد از جراحی اجتناب کنید. دکتر نداف به شما اجازه می دهد بعد از یک هفته از جراحی ورزش های سبک انجام دهید. مانند هر جراحی دیگری این جراحی نیز ریسک هایی دارد. اگرچه این روش ریسک نسبتا اندکی دارد، دکتر نداف به شما اطمینان می دهد که در زمان مشاوره مشکلات بالقوه بیان گردند.

مشکلات مادرزادی گوش

میکروتیا:گوش در زمان تولد خیلی کوچک است و به میزان کافی رشد نکرده است.
ماکروتیا:گوش های خیلی بزرگ که با صورت تناسب ندارد.
گوش های موسوم به ویلدرموت :در این گوش ها به جای اینکه گوش به سمت بیرون انحنا داشته باشد به سمت داخل یعنی به سمت سر دارای انحنا است.
گوش استال:دراین گوش ها تا خوردگی و یا جمع شدگی شدید به صورت کاملا غیر طبیعی وجود دارد.
وجود شکاف در گوش: این شکاف معمولادر قسمت لاله گوش بوده و به صورت فرو رفتگی نمایان شده است.
گوش کاگوت:این بیماران در زمان تولد از لاله گوش در ساختمان گوش برخوردار نیستند.
گوش مخفی:قسمت فوقانی  انحنای گوش در درون سر جای گیری کرده است.
گوش کوسمان:این گوش ها به گوش های علامت سوالی معروف هستند و در بخش لاله گوش یک فاصله مشخصی تا جمجمه وجود دارد و انحنای گوش به سمت بیرون است .
گوش لوله ایی:در این حالت گوش ها به طرف جلو لوله ای شکل شده اند و دهلیز خارجی گوش بسته می باشد.
در بعضی از بیماران در قسمت خارجی پشت گوش غضروف به اندازه کافی ایجاد نشده و گوش فاقد پوست است.

مراحل انجام اتوپلاستی

بیهوشی:این عمل با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شودقبل از انجام جراحی در این را بطه با بیمار صحبت خواهد شد.
برش جراحی :با توجه به اقداماتی که قرار است روی گوش انجام شود برش های جراحی ایجاد خواهد شد.روش به کاربرده شده کاملا به جراح بستگی دارد زیرا پیش از انجام جراحی تمامی فاکتور های جراحی بررسی شده است.اما در این جراحی برش ها معمولا در قسمت پشت گوش انجام می شود و یا اگر برش  در قسمت جلوی گوش نیاز باشد در چین های گوش به وجود آمده تا بعد از جراحی پنهان شود.
بعد از جدا شدن پوست از غضروف زیر، جراح به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرده و می تواند اقدامات لازم روی گوش را انجام دهد.حال اگر ناهنجاری های گوش در قسمت در میزان و ضخامت غضروف ها باشد جراح به انداززه لازم از آنها برداشته تا گوش به حالت طبیعی اصلاح شود و در صورتی که نیازی به برداشتن غضروف و یا پوست اضافی نیست جراح با زدن بخیه های دائمی حالت غضروف را به حالت طبیعی تبدیل کرده وبرجستگی در نمای روبه رو را از بین می برد.

بستن شکاف های جراحی

بعد از اینکه جراح از متقارن بودن هر دو گوش اطمینان پیدا کرد با بخیه های قابل جذب و یا غیر قابل جذب برش ها بسته شده و پانسمان به دور سر بسته می شود.

مزایای عمل جراحی زیبایی گوش

با انجام این جراحی می توان بسیاری از نقص های گوش را برطرف کرد
این عمل ایمن بوده و خطری بیمار را تهدید نمی کند.
با انجام این جراحی فرد نسبت به ظاهر خود رضایت بیشتری کسب کرده و میزان اعتماد به نفس در وی افزایش پیدا میکند.
شکاف های به وجود آمده درجراحی خیلی عمیق نبوده و وضوح دیده نمی شود.

مصاحبه دکتر نداف کرمانی در شبکه جام جم | برنامه خانه مهر

درباره نویسنده

drnadaf
دکتر مجید نداف کرمانی پس از طی دوره پزشکی عمومی و تخصص جراحی عمومی دوره 3 ساله فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه شهید بهشتی در بهترین مرکز جراحی پلاستیک ایران گذرانده و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می باشد. با انجام عمل های زیبایی همچون : عمل زیبایی بینی ، جراحی بینی گوشتی ، عمل بینی استخوانی و... جراحی سینه شامل پروتز سینه ، لیفت سینه و ... جراحی لاغری با لیپوماتیک ، پیکرتراشی ،ابدومینوپلاستی و ...

6 thoughts on “جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

 1. نفیسه محمدی - آگوست 8, 2017 در 8:16 ب.ظ

  N.M:
  پسرم به طور مادرزاد مشکل نداشتن لاله گوش داره

  شکل بادام زمینیه

  من از مشهد هستم و پیش دکتر ناهید رفتم .ایشون میگن توی ایران به خاطر نداشتن تجهیزات کافی به نتیجه دلخواه نمیرسیم …مارو به پروفسور ویکستورم در سوئد معرفی کردن

  خواستم بدونم شما این عمل رو انجام میدید؟یا نظرتون همینه

  چون مشهد هستم امکان مراجعه حضوری ندارم.ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • admin - ژوئن 18, 2018 در 10:19 ق.ظ

   سلام عزیزم بهتره به مطب تماس بگیرید.

   پاسخ
 2. سعید - سپتامبر 18, 2017 در 12:47 ب.ظ

  سلام هزینه عمل تقریبا چقدر میشه جوابو به جیمیل بفرسین لطفا من مشکل بزرگی غضروف گوش دارم و تو شهر کرمان نیستم اگه ممکن هستش مشاوره انلاین بدین که اگه اوکی شد بیام واسه عمل

  پاسخ
  • admin - ژوئن 18, 2018 در 10:18 ق.ظ

   سلام بهتر ه که با مطب تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 3. امیر - نوامبر 1, 2017 در 10:58 ق.ظ

  سلام وقت بخیر
  من ۳ هفته قبل بدلیل انحراف بینی به متخصص گوش و حلق و بینی در شهرستان مراجعه و حسب نظر ایشان حاضر به عمل جراحی شدم. گوش هام نیز که کمی برجسته بود بدلیل حساسیتم و بصورت اتفاقی قبل از عمل نیز تصمیم به جراحی گرفتم و بدلیل اطمینانم به دکترم راجع به نوع و مدل و حتی نوع عمل گوشم با ایشان صحبت نکردم.
  اما متاسفانه بعد از ۱۰ روز ضمن اینکه گوشام به حالت قبل برگشتن، سر یکی از گوشام به سمت خارج کج شده و پشت گوش هام نیز جای برآمدگی دیده می شود.که بشدت ناراحت و پشیمانم کرده.
  با توجه به اینکه دکتر مذکور فقط در صدد توجیه بوده و اطمینانم نیز از ایشان سلب شده فلذا بمنظور آمادگی جهت مراجعه به شما خواهشمندم راهنمایی بفرمایید با توجه به بخیه های داخل گوش عمل ترمیمی رو به چه نحوی انجام میدید
  ثانیا هزینه عمل رو هم اگر بصورت تقریبی بفرمایید که در موردش تصمیم بگیرم. ممنون میشم

  پاسخ
  • admin - ژوئن 18, 2018 در 10:16 ق.ظ

   سلام عزیزم
   بهتر ه به مطب زنگ بزنی

   پاسخ

پاسخ

نوزده − 1 =