لوگو سایت دکتر مجید نداف کرمانی
برای مشاهده آدرس و شماره تماس از طریق لینک رو به رو اقدام کنید. لینک اپلیکیشن
Search
Close this search box.
پروتز سینه برای ورزشکاران

ورزش بعد از پروتز سینه

دکتر مجید نداف کرمانی / عمل های سینه / ورزش بعد از پروتز سینه

برای افراد بسیاری این سوال مطرح می‌شود که ورزش بعد از پروتز سینه چه زمانی مجاز می باشد، در این خصوص باید گفت که بانوانی که جراحی پروتز سینه انجام داده‌اند، لازم است که برخی از ورزش های ضروری مانند پیاده روی کوتاه و سبک را بلافاصله پس از جراحی انجام دهند، زیرا باعث افزایش جریان خون و عدم لخته شدن آن می شود.

ورزش-بعد-از-پروتز-سینه

البته که باید به این نکته اشاره کرد که هیچ ورزش پرتحرکی در این زمان نباید انجام شود و پس از گذشت ۲ هفته، افراد می‌توانند کم کم حرکات ورزشی بیشتری را انجام دهند. در این مقاله به طور  کامل در مورد ورزش بعد از پروتز سینه و زمان مناسب انجام آن صحبت خواهیم کرد.

زمان مناسب برای شروع ورزش بعد از پروتز سینه

ورزش کردن افراد بلافاصله پس از انجام عمل پروتز، موجب می‌شود که ایمپلنت ها جابه جا شده و سینه‌ها نامتقارن به نظر برسند. همچنین ورزش در این زمان می‌تواند باعث افزایش درد، تورم و کبودی نیز شود.

البته باید گفت که انجام برخی از حرکت‌های ورزشی مانند پیاده‌روی آهسته، علاوه بر بی‌خطر بودن، بسیار ضروری نیز هستند. بنابراین توصیه می‌شود که در ۲ هفته اول پس از عمل از فعالیت‌هایی که سبب افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌شوند، پرهیز کنید، زیرا افزایش فشار، باعث افزایش تورم و به دنبال آن احتمال خونریزی می‌گردد.

⚡همچنین پس از عمل پروتز سینه برای ورزشکاران، لازم است که به مدت ۶ الی ۸ هفته از انجام حرکات ورزشی سینه، حرکات کششی و هرگونه ورزش‌ و فعالیتی که به بالاتنه فشار می‌آورد، اجتناب کرده و اگر حرکتی برای آن‌ها دردناک است، آن را انجام ندهند.

مناسب‌ترین فعالیت‌های ورزشی بعد از پروتز سینه

لازم است که ورزش‌های مختلف بر اساس سنگینی و فشار به صورت تدریجی و برنامه‌ریزی شده انجام شود. بهتر است برنامه‌ریزی به صورت زیر انجام شود: 

مناسب‌ترین-فعالیت‌های-ورزشی-بعد-از-پروتز-سینه

ورزش در هفته اول

در هفته اول بعد از انجام پروتز، باید استراحت کافی داشته و آب زیادی بنوشید. باید در این مدت پیاده‌روی آرامی را شروع کنید تا موجب افزایش گردش خون و عدم ایجاد لخته خون در بدن شما شود.  

ورزش در هفته دوم 

در صورت از بین رفتن تورم و اثرات بیهوشی، می‌توانید میزان پیاده‌روی خود را افزایش داده و تمرینات مخصوص پایین‌تنه را آغاز کنید. اما از انجام فعالیت‌های مربوط به بالا‌تنه و حرکاتی که باعث پرش در سینه‌ها می‌شود، اجتناب نمایید. در هفته دوم تا سوم، ورزش‌های سبک هوازی مخصوص پایین‌تنه و پیاده‌روی طولانی با سرعتی طبیعی مشکلی نخواهد داشت.

ورزش پس از ۴ هفته 

پس از گذشت ۴ هفته از پروتز سینه برای ورزشکاران، افراد می‌توانند به باشگاه برگردند. البته انجام حرکات سنگین بالاتنه و فشار به قفسه سینه، ممنوع است. ورزشکاران می‌توانند حرکات پایین‌تنه را جدی تر از گذشته انجام داده و به ورزش هایی مانند حرکات کششی پایین تنه و حرکات قدرتی به جز پلانک بپردازند. جهت انجام حرکات سنگین و برداشتن وزنه ها باید تا سه ماه بعد از جراحی صبر کرد.

چه ورزش‌هایی را نباید بعد از پروتز سینه انجام داد؟

عمل پروتز سینه بسیار حساس می‌باشد، به همین دلیل نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد و باید از انجام فعالیت های زیر پس از این جراحی اجتناب کنید:

دویدن خیلی زود 🏃🏼‍♀️

باید بدانید که دویدن، علاوه بر وارد کردن فشار زیاد به قفسه سینه، عوارضی را نیز در فرآیند بهبود ایجاد می‌کند. مدت زمان شروع به دویدن، بر اساس موارد متفاوتی مشخص می‌گردد. اولین مورد روند سرعت بهبودی است که در برخی از زنان سریعتر می‌باشد. مورد دوم وجود عوارضی مثل از دست دادن زیاد خون در حین عمل است که باید فرصت ترمیم را به بدن بدهید.

عدم بلند کردن وزنه‌های سنگین 🏋️‍♀️

در حقیقت آخرین تمرینی که پزشک متخصص اجازه می‌دهد تا در دوران نقاهت پس از پروتز انجام دهید، بلند کردن وزنه خواهد بود. زیرا فشار این تمرینات بر قفسه سینه تا زمان بهبودی کامل، زیاد خواهد بود. پس از اجازه پزشک نیز باید با کوچکترین وزنه شروع کنید و سپس با تمرینات شدیدتر توانایی‌های خود را ارتقا دهید. 

شنا کردن 🏊🏻‍♂️

 اگر به شنا علاقه مند هستید، در روزهای اول به شما اجازه داده می‌شود تا تمرینات خشکی را ۳ تا ۶ هفته بعد از جراحی به تدریج انجام دهید. ولی برای شنا در استخر باید به دلایل زیر یک ماه صبر کنید:

  1. زیرا در ورزش شنا بالاتنه درگیر شده و به وارد کردن فشار زیاد به قفسه سینه نیاز دارد.
  2. آب استخر‌ها، کلر و آب دریا میکروب دارد و برای افرادی که تازه جراحی کردند، احتمال عفونت زیاد می‌شود.
  3. از عوامل دیگر برای اجتناب از شنا کردن، پوشیدن لباس شنا می‌باشد. بانوانی که این عمل را برای بزرگ کردن سینه انجام می‌دهند، باید حدود ۶ تا ۸ هفته پس از پروتز، از سوتین‌های مخصوص ریکاوری استفاده کنند. پوشیدن مایو‌های جذب بدن و تنگ بلافاصله پس از پروتز، باعث تحریک و فشار بر برش‌های ورود ایمپلنت شده و فرم سینه را تغییر می‌دهد.

تمرینات قدرتی 🤸🏼‍♀️

اگر در رشته تمرین‌های قدرتی و ورزش‌های سنگین فعالیت می‌کنید، باید پس از عمل پروتز سینه تا زمان بهبودی، به قفسه سینه هیچ فشاری وارد نکنید. بهتر است در مورد شروع مجدد تمرینات، با جراح خود مشورت کنید. گاهی‌اوقات در تمرینات خود، احساس درد و خستگی دارید و باید سرعت خود را کم کنید تا بدنتان در حالت طبیعی خود قرار گیرد.

‼️ به ‌طور ‌کلی در مورد ورزش بعد از پروتز سینه باید گفت که ورزش‌هایی مثل پیلاتس، یوگا و هر ورزشی که نیاز به قدرت بالاتنه دارد، باید احتیاط کنید. برخی از ورزش‌ها به ظاهر راحت و ملایم به نظر می‌آیند، ولی در واقعیت به قدرت زیادی نیازمند هستند.‼️

سوالات متداول ورزش بعد از پروتز سینه

بهترین زمان شروع بدنسازی پس از عمل پروتز سینه چه موقع است؟

لازم است که بعد از جراحی پروتز سینه، مانع از کشش و هر نوع فشاری در سطح پوست شوید. بهترین زمان شروع بدنسازی تقریبا ۲ ماه پس از پروتز سینه بوده و شما باید تا بهبودی کامل صبر نمایید. 

آیا استفاده از سینه‌بند مخصوص در زمان ورزش پس از پروتز سینه ضروری است؟

توصیه می‌شود تا دو ماه پس از عمل پروتز سینه، مخصوصا در زمان فعالیت زیاد و ورزش، از سینه‌بند مخصوص و استاندارد استفاده شود تا باعث کاهش کشش و فشار به سینه گردد. 

پس از پروتز سینه از نظر حرکتی محدود می‌شویم؟

پس از پروتز سینه افراد از لحاظ حرکتی محدود نمی‌شوند، اما جهت دریافت نتیجه ایده‌آل بهتر است که از حرکت زیاد دست‌ها جلوگیری شود تا منجر به کشیدگی پروتز و بخیه‌ها نگردد.

نتیجه گیری

در این مطلب، آگاهی‌های لازم درباره ورزش بعد از پروتز سینه را عنوان کردیم. بنابراین تاکید می‌شود که بعد از عمل پروتز سینه، نسبت به ورزش کردن حساسیت لازم انجام شود و عجله‌ای در این مورد نداشته باشید. بعد از گذشت دوران نقاهت و بهبود وضعیت جسمانی، می‌توانید ورزش را مانند دوران پیش از عمل دنبال کنید.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
آیکون سایت دکتر نداف کرمانی

"*" indicates required fields

برای مشاهده نمونه کارهای جراحی شکم، فرم زیر را پر کرده
و منتظر پیامک کد تایید باشید.