لوگو سایت دکتر مجید نداف کرمانی
تلفن ۲۲۱۳۴۹۹۷ آدرس تهران، سعادت آباد، میدان کاج، خ نهم، پ ۱، ط ۲، واحد ۱۰
جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

ممکن است با گوش های بزرگ و برآمده متولد شده باشید اما نخواهید زندگی را با آنها ادامه بدهید. دکتر نداف می تواند جراحی اصلاحی گوش هایتان را انجام دهد تا ظاهر شما بهبود یابد. در این مقاله می خواهیم همه چیز درباره جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی را مورد بررسی قرار دهیم و برای سوالات متداول شما پاسخ مناسبی را ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

اتوپلاستی (Otoplasty) چیست؟

بسیاری از بیمارانی که گوش های بزرگ دارند فکر می کنند که گوش هایشان ظاهر جالبی ندارند و به دنبال انجام جراحی پلاستیک هستند تا ظاهر خود را بهبود بخشند. اگر حس می کنید که گوش شما بیش از اندازه جلو آمده، بزرگ یا غیریکنواخت است، دکتر نداف شما را در تصمیم گیری در مورد این که آیا انجام جراحی اتوپلاستی برای شما مناسب هست یا خیر راهنمایی می کند.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از انواع عمل های زیبایی – ترمیمی به منظور قرینه سازی گوش ها و تغییر سایز آن هاست. ممکن است گوش های شما به صورت مادرزادی دارای مشکل عدم تقارن یا بزرگی بیش از حد باشند یا در پی بروز اتفاقاتی مانند تصادف و … ظاهر متناسب خود را از دست داده باشند. به هر حال، انجام اتوپلاستی گوش می تواند این مشکل را برطرف کند.

بهترین کاندیداها برای جراحی زیبایی گوش

هر کسی که احساس می کند گوش های بیرون زده، غیر یکنواخت یا بسیار بزرگ دارد می تواند از مزایای جراحی اتوپلاستی استفاده کند. افراد بزرگسال باید 18 سال داشته باشند یا در صورتی که انجام اتوپلاستی برایشان ضروری و فوری است، تحت نظر جراح پلاستیک این کار انجام گیرد.

کودکان نباید تا پایان دوره ی رشد گوش خود جراحی اتوپلاستی را به انجام برسانند. پزشک اطفال در فرایند تصمیم گیری برای جراحی باید حضور داشته باشد.

بهترین کاندیداها برای انجام جراحی زیبایی گوش، افرادی هستند که بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی – عروفی ندارند و از سلامت کامل برخوردارند.

یکی دیگر از مهم ترین فاکتورهایی که می تواند در تشخیص مناسب بودن کیس جراحی موثر باشد، داشتن توقعات واقع بینانه از نتیجه عمل اتوپلاستی گوش است.

دلایل اصلی برآمده شدن گوش ها

بروز مشکل گوش برآمده معمولا ناشی از دو تغییر آناتومیک است. در ادامه این تغییرات را معرفی کرده ایم و توضیحات مربوط به هر یک را ارائه نموده ایم. اصلی ترین دلایل برآمده شدن گوش ها عبارتند از از بین رفتن تاخوردگی انتی هلیکال، عمیق بودن بیش از حد کونکای گوش.


از بین رفتن تاخوردگی آنتی هلیکال

اگر به گوش نگاه کنید، متوجه چندین منحنی و تاخوردگی می شوید. تاخوردگی آنتی هلیکال یکی از همین انحناهای طبیعی گوش است که اگر از بین برود، گوش بیرون زده می شود و فرد را به یک کاندیدای بالقوه برای انجام جراحی اتوپلاستی گوش تبدیل می کند.

تاخوردگی گوش

غضروف گوش

عمق زیاد غضروف کونکای گوش

کونکای گوش منطقه ای فرورفته در غضروف است که در نزدیکی مرکز گوش خارجی قرار دارد و شکل آن شبیه به کاسه است. وقتی دیواره های این کاسه بلند باشند، کل گوش به سمت بیرون کشیده می شود و گوش بیرون زده را ایجاد می کند. رایج ترین نوع گوش بیرون زده شامل ترکیبی از این مشکلات است. در زمان مشاوره، دکتر نداف آناتومی شما را ارزیابی می کند و جراحی شما را متناسب با شما طراحی می کند. عدم تقارن، شکل غیرعادی گوش یا اندازه بسیار بزرگ آن طی اتوپلاستی اصلاح می شوند.


مراحل انجام اتوپلاستی گوش

بیهوشی: این عمل با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود. قبل از انجام جراحی در این را بطه با بیمار صحبت و سوابق پزشکی وی بررسی خواهد شد تا در صورتی که حساسیتی به مواد بیحسی یا بیهوشی وجود دارد، در رابطه با نحوه پیش برد روند جراحی گوش تجدید نظر انجام شود.

ایجاد برش های جراحی: با توجه به اقداماتی که قرار است روی گوش انجام شود برش های جراحی ایجاد خواهد شد.روش به کاربرده شده کاملا به جراح بستگی دارد زیرا پیش از انجام جراحی تمامی فاکتور های جراحی بررسی شده است.اما در این جراحی برش ها معمولا در قسمت پشت گوش انجام می شود و یا اگر برش  در قسمت جلوی گوش نیاز باشد در چین های گوش به وجود آمده تا بعد از جراحی پنهان شود.

ایجاد دسترسی به بخش های زیر پوستی: بعد از جدا شدن پوست از غضروف زیر، جراح به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرده و می تواند اقدامات لازم روی گوش را انجام دهد. حال اگر ناهنجاری های گوش در قسمت در میزان و ضخامت غضروف ها باشد جراح به انداززه لازم از آنها برداشته تا گوش به حالت طبیعی اصلاح شود و در صورتی که نیازی به برداشتن غضروف و یا پوست اضافی نیست جراح با زدن بخیه های دائمی حالت غضروف را به حالت طبیعی تبدیل کرده و برجستگی در نمای رو به رو را از بین می برد.

برش های جراحی زیبایی گوش

برش های اتوپلاستی در چین پشت گوش ایجاد می شوند. بعد از گذراندن دوره نقاهت، زخم ترمیم می یابد و به شکل خط باریکی در می آید که به سختی می توان آن را دید. در نتیجه لزومی ندارد که شما در رابطه با باقی ماندن جای برش های جراحی گوش نگرانی خاصی داشته باشید.

بخیه های عمل اتوپلاستی

بعد از این که جراح از متقارن بودن هر دو گوش اطمینان پیدا کرد، با استفاده از بخیه های قابل جذب و یا غیر قابل جذب برش ها بسته شده و پانسمان به دور سر بسته می شود. انتخاب یک جراح خوب برای اتوپلاستی گوش می تواند به ایجاد بخیه های این عمل به شکلی هر چه حرفه ای تر و ظریف تر کمک شایانی نماید.

بهبود بعد از اتوپلاستی

باید تا جایی که می توانید در خانه استراحت کنید. می توانید فعالیت های سبک مانند تماشای تلویزیون یا مطالعه انجام دهید. وقتی به خانه می روید سر شما کاملا پانسمان شده است که دکتر نداف در حین جراحی این کار را انجام داده است. پانسمان را تا ویزیت بعدی برندارید.

تلاش کنید در صندلی راحتی بخوابید یا از چندین بالش برای بالا آوردن سر خود در زمان خواب استفاده کنید. این امر به کاهش التهاب و تورم کمک می کند. درد نسبتا متوسط است. دکتر نداف دارو هایی تجویز می کند که باید یک هفته استفاده کنید. اکثر بیماران بعد از یک هفته سرکار برمی گردند. در روزهای 5-7، دکتر نداف شما را ویزیت می کند تا پانسمان را باز کند و بخیه ها را بکشد.

بعد از آن به شما توصیه می کند در زمان خواب از هدبند استفاده کنید که باعث جلوگیری از خم شدن تصادفی گوش شما در زمان خواب می شود. از فعالیت سنگین تا 4 هفته بعد از جراحی اجتناب کنید. دکتر نداف به شما اجازه می دهد بعد از یک هفته از جراحی ورزش های سبک انجام دهید. مانند هر جراحی دیگری این جراحی نیز ریسک هایی دارد. اگرچه این روش ریسک نسبتا اندکی دارد، دکتر نداف به شما اطمینان می دهد که در زمان مشاوره مشکلات بالقوه بیان گردند.

معرفی مشکلات مادرزادی گوش

 • میکروتیا: گوش در زمان تولد خیلی کوچک است و به میزان کافی رشد نکرده است.
 • ماکروتیا: گوش های خیلی بزرگ که با صورت تناسب ندارد.
 • گوش های موسوم به ویلدرموت: در این گوش ها به جای این که گوش به سمت بیرون انحنا داشته باشد به سمت داخل یعنی به سمت سر دارای انحنا است.
 • گوش استال: دراین گوش ها تا خوردگی و یا جمع شدگی شدید به صورت کاملا غیر طبیعی وجود دارد.
 • وجود شکاف در گوش: این شکاف معمولادر قسمت لاله گوش بوده و به صورت فرو رفتگی نمایان شده است.
 • گوش کاگوت: این بیماران در زمان تولد از لاله گوش در ساختمان گوش برخوردار نیستند.
 • گوش مخفی: قسمت فوقانی  انحنای گوش در درون سر جای گیری کرده است.
 • گوش کوسمان: این گوش ها به گوش های علامت سوالی معروف هستند و در بخش لاله گوش یک فاصله مشخصی تا جمجمه وجود دارد و انحنای گوش به سمت بیرون است .
 • گوش لوله ایی: در این حالت گوش ها به طرف جلو لوله ای شکل شده اند و دهلیز خارجی گوش بسته می باشد.

مزایای عمل جراحی زیبایی گوش

با انجام این جراحی می توان همه نقص های ظاهری گوش را برطرف کرد. این عمل ایمن بوده و خطری بیمار را تهدید نمی کند.
فرد بعد از به انجام رساندن عمل اتوپلاستی گوش نسبت به ظاهر خود رضایت بیشتری کسب کرده و میزان اعتماد به نفس در وی افزایش پیدا می کند. شکاف های به وجود آمده در جراحی خیلی عمیق نبوده و وضوح دیده نمی شوند.

سوالات متداول عمل اتوپلاستی گوش

آیا احتمال پارگی پروتز سینه وجود دارد؟
پارگی یا ترکیدن پروتز سینه

آیا می دانید که احتمال ترکیدن پروتز سینه بعد از جراحی وجود دارد، در صورتی که در مورد این موضوع اطلاعاتی ندارید لازم است حتما

کاندید پروتز سینه
کاندید جراحی پروتز سینه

پروتز سینه یا جراحی بزرگ کردن سینه یکی از انواع روش های جراحی زیبایی سینه به شمار می رود که منجر به بالاتر رفتن اعتماد

لیفت پیشانی
انواع روش های لیفت پیشانی

انواع لیفت پیشانی لیفت پیشانی ممکن است از طریق مختلفی انجام پذیرد. ازمیان این تکنیک های متنوع می توان به دو روش شایع و پرمخاطب

دکتر مجید نداف کرمانی

دکتر مجید نداف کرمانی

دکتر مجید نداف کرمانی، پس از طی دوره پزشکی عمومی و تخصص جراحی عمومی دوره ۳ ساله فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه شهید بهشتی در بهترین مرکز جراحی پلاستیک ایران گذرانده و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می باشد. با انجام عمل های زیبایی همچون: عمل زیبایی بینی، جراحی بینی گوشتی، عمل بینی استخوانی و... جراحی سینه شامل پروتز سینه، لیفت سینه و... جراحی لاغری با لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 6 =

6 پاسخ

 1. N.M:
  پسرم به طور مادرزاد مشکل نداشتن لاله گوش داره

  شکل بادام زمینیه

  من از مشهد هستم و پیش دکتر ناهید رفتم .ایشون میگن توی ایران به خاطر نداشتن تجهیزات کافی به نتیجه دلخواه نمیرسیم …مارو به پروفسور ویکستورم در سوئد معرفی کردن

  خواستم بدونم شما این عمل رو انجام میدید؟یا نظرتون همینه

  چون مشهد هستم امکان مراجعه حضوری ندارم.ممنون میشم پاسخ بدید

 2. سلام هزینه عمل تقریبا چقدر میشه جوابو به جیمیل بفرسین لطفا من مشکل بزرگی غضروف گوش دارم و تو شهر کرمان نیستم اگه ممکن هستش مشاوره انلاین بدین که اگه اوکی شد بیام واسه عمل

 3. سلام وقت بخیر
  من ۳ هفته قبل بدلیل انحراف بینی به متخصص گوش و حلق و بینی در شهرستان مراجعه و حسب نظر ایشان حاضر به عمل جراحی شدم. گوش هام نیز که کمی برجسته بود بدلیل حساسیتم و بصورت اتفاقی قبل از عمل نیز تصمیم به جراحی گرفتم و بدلیل اطمینانم به دکترم راجع به نوع و مدل و حتی نوع عمل گوشم با ایشان صحبت نکردم.
  اما متاسفانه بعد از ۱۰ روز ضمن اینکه گوشام به حالت قبل برگشتن، سر یکی از گوشام به سمت خارج کج شده و پشت گوش هام نیز جای برآمدگی دیده می شود.که بشدت ناراحت و پشیمانم کرده.
  با توجه به اینکه دکتر مذکور فقط در صدد توجیه بوده و اطمینانم نیز از ایشان سلب شده فلذا بمنظور آمادگی جهت مراجعه به شما خواهشمندم راهنمایی بفرمایید با توجه به بخیه های داخل گوش عمل ترمیمی رو به چه نحوی انجام میدید
  ثانیا هزینه عمل رو هم اگر بصورت تقریبی بفرمایید که در موردش تصمیم بگیرم. ممنون میشم

آیکون سایت دکتر نداف کرمانی

"*" indicates required fields

برای مشاهده نمونه کارهای جراحی شکم، فرم زیر را پر کرده
و منتظر پیامک کد تایید باشید.