لوگو سایت دکتر مجید نداف کرمانی
برای مشاهده آدرس و شماره تماس از طریق لینک رو به رو اقدام کنید. لینک اپلیکیشن
Search
Close this search box.
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس دارویی است که به درون عضلات خاص تزریق می شود تا ظاهر خطوط چین و چروک را بهتر کند. در ایران، بوتاکس ® گزینه محبوب غیرجراحی برای کاهش یا از بین بردن خط اخم بین ابروها، چین خوردگی پیشانی، چین و چروک اطراف چشم و چین و چروک دور گردن است. سم بوتولین (بوتاکس) در درمان سردرهای میگرن و تعریق بیش از حد نیز موثر است.

تزریق بوتاکس

حقایق مربوط به تزریق بوتاکس

بوتاکس در سال 2002 معرفی شد و اولین سم بوتولینوم است  که FDA آن را برای درمان موقتی خط اخم و چین و چروک متوسط تا شدید بین ابروها تایید کرده است.تزریق این ماده باعث نتایج واقعی و قابل توجهی  می شود و نیازی به جراحی یا دوران نقاهت نیست و دلایل بسیاری وجود دارد که بوتاکس توسط میلیون ها نفر از زنان و پزشکان آنها انتخاب می شود.

بوتاکس چطور عمل می کند؟

بوتاکس توسط جراح پلاستیک به عنوان یک درمان ساده و غیرجراحی به کار می  رود که به صورت مستقیم داخل عضلات تزریق می شود و باعث کاهش فعالیت عضلات اخمی می شود که عامل ایجاد خطوط و چین و چروک متوسط تا شدید در صورت می باشند.

کدام قسمت های صورت را می توان با بوتاکس درمان کرد؟

خط های صورت که بوتاکس به خوبی آنها را درمان می کند خط هایی هستند که در اثر فعالیت عضله به وجود آمده اند. تمام عضلات را نمی توان با بوتاکس درمان کرد. برخی از عضلات صورت عملکردهای مهمی دارند و بی حرکت کردن آنها باعث  مشکلات عملکردی ناخواسته یا ظاهر نامناسب می شود. قسمت هایی که بوتاکس برای درمان آنها بیشتر به کار می رود عبارتند از فاصله بین ابروها، پیشانی و چین و چروک دور چشم. سایر قسمت هایی که با شیوع کمتر جهت تزریق بوتاکس انتخاب می شوند عبارتند از باند های طنابی شکل گردن، فرورفتگی های ناحیه چانه و عضلات مسیول جویدن. آخرین موردی که می توان از بوتاکس به صورت موثر استفاده کرد، تعریق شدید و سردرد است.

تصورات اشتباه درباره بوتاکس

تزریق بوتاکس باعث می شود ماسکه یا بی احساس بنظر برسید

اگر بوتاکس به صورت درست استفاده شود و توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک تزریق شود، این مشکل روی نمی دهد. این نکته نشان دهنده اهمیت انتخاب جراح پلاستیک قابل اعتماد برای تزریق بوتاکس است.

اگر تزریق بوتاکس را  قطع کنید، چین و چروک های شما بدتر از قبل می شوند

این مطلب درست نیست. اگر درمان با بوتاکس را قطع کنید و اجازه دهید تاثیرات آن به صورت کامل از بین بروند، عضلات بیدار می شوند و مانند قبل از تزریق عمل می کنند ولی چین وچروک ها بدتر کند.

ملاحظات مهم درباره بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس از بیماران می خواهیم از 10 روز قبل از تزریق از داروهایی که خون آنها را رقیق می کنند، استفاده نکنند (مثلا آسپرین). تاثیر بوتاکس موقتی است و معمولا 6-4 ماه طول می کشد.

جزئیات در مورد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس روش نسبتا ساده ای است. دکتر نداف ابتدا بررسی می کند که شما گزینه مناسبی برای انجام این روش هستید. از شما خواسته می شود با اخم کردن،  یا بالا بردن ابرو در صورت خود جین و چروک ایجاد کنید. تزریق با سوزن بسیار کوچک و متناسب با آناتومی صورت شما انجام می شود.تزریق کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

دوران نقاهت بعد از تزریق بوتاکس

به بیمارانی که تزریق بوتاکس انجام داده اند توصیه می کنیم تا 2 ساعت بعد از این تزریق دراز نکشند و فعالیت های جدی در آن روز انجام ندهند. معمولا تاثیر بوتاکس در 24 ساعت دیده می شود اما شاید 4 روز طول بکشد تا تاثیرات کامل شود. همان طور که انتظار می رود، به سختی می توانید عضله ای که به آن تزریق شده را منقبض کنید اما می توانید اندکی آن را حرکت دهید. اگر خطوط روی پوست شما نسبتا عمیق  باشند، تا 4 هفته طول می کشد تا پوست کاملا رها شود، حتی با این وجود که عضلات فلج شده اند.

تزریق بوتاکس و دیسپورت

مناطق خاص برای تزریق بوتاکس

بوتاکس بین ابروها (منطقه بین دو ابرو در پیشانی):

وقتی اخم می کنید، خطوط عمودی که بین ابروهای شما شکل می گیرد ناشی از انقباض عضلات است. علاوه بر این خطوط عمودی،ممکن است خطوط افقی نیز در بالای بینی وجود داشته باشند. این خطوط به خاطر فعالیت عضلات اخم ایجاد می شوند. دکتر نداف این مناطق را با تزریق بوتاکس برای فلج کردن عضلات اخم  درمان می کند. مقدار معمول بوتاکس لازم برای این کار 30 واحد است. وقتی بوتاکس تاثیر می کند، خطوط صورت شما کاملا صاف می شوند. همان طور که انتظار می رود به سختی می توانید اخم کنید. این تاثیر بین 5-4 ماه طول می کشد. بیمارانی که دنبال نتایج طولانی تر هستند باید از روش های جراحی استفاده کنند.لیفت پیشانی و برداشتن عضلات اخم باعث درمان و بهبود طولانی مدت این منطقه می شوند.

تزریق بوتاکس در پیشانی

خطوط روی پیشانی زمانی شکل می گیرند که ابروهای خود را بالا می برید. عضلات درگیر در ایجاد این خطوط عضلات فروتالیس هستند. فعالیت بیش از اندازه عضله فرونتالیس منجر به ایجاد چین و چروک های افقی دائمی و عمیق روی پیشانی می شود.در اغلب موارد عضله بصورت  ناخودآگاه بیش فعال است. تزریق بوتاکس به این منطقه در صاف کردن پیشانی تاثیر بسیار زیادی دارد. فوق تخصص جراحی پلاستیک دقت زیادی در انتخاب محل تزریق  دارد. تزریق اشتباه بوتاکس در پیشانی باعث می شود ابروها افتاده شوند و ظاهر نامطلوبی ایجاد شود. تقریبا 40-30 واحد بوتاکس به کار می رود؛ بیماران با توجه به معاینه و ارزیابی دکتر نداف ممکن است به بوتاکس بیشتری احتیاج داشته باشند. اثر آن معمولا 6-4 ماه می ماند. بیمارانی که می خواهند پیشانی آنها برای همیشه صاف شود و ابروی آنها بالا برود باید لیفت پیشانی را مدنظر قرار بدهند.

تزریق بوتاکس برای چین و چروک دور چشم

وقتی چشم ها را سفت می بندید می توانید به راحتی چین و چروک دور چشم را ببینید. عضله درگیر در ایجاد این خطوط را عضله اربیکولاریس اکولی می نامند. چندین عامل در ایجاد و افزایش چین و چروک دور چشم دخالت دارند: قرار گرفتن در معرض نور خورشید که باعث از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست می شود، جمع کردن دائمی چشم و از دست رفتن چربی صورت در زمان پیری. استفاده از بوتاکس باعث کاهش قابل توجه چین و چروک دور چشم با بی حرکت کردن عضله می شود.اثرات تزریق بوتکس  در بر طرف کردن چین و چروک تقریبا 6-4 ماه طول می کشد. متاسفانه گزینه جراحی های کوچک برای از بین بردن چین و چروک دور چشم وجود ندارد. لیفت صورت یا مینی لیفت به کاهش چین و چروک دور چشم کمک می کند اما نه به اندازه تزریق بوتاکس.

تزریق بوتاکس برای رفع باند های طنابی شکل در گردن

شاید متوجه شده باشید که وقتی افراد پیر می شوند تغییراتی در ظاهر گردن آنها روی می دهد.یکی از این تغییرات پیدا شدن باند های طنابی شکل در گردن است. این باند ها رشته های عضلانی هستند که به صورت عمودی در جلوی گردن امتداد می یابند. با افزایش سن و پیری این عضلات بیشتر دیده می شوند و در افراد لاغر بیشتر پدیدار می شوند. این باند ها در واقع بخشی از عضله پلاتیسمای گردنی هستند که جلوی گردن را می پوشاند. تغییرات در عضله با افزایش سن روی می دهد و باعث می شود رشته های عضلانی دیده شوند. یک راه برای درمان آن، استفده از بوتاکس است. معمولا هر باند نیاز به 20-15 واحد بوتاکس دارد و بیشتر بیمارانی که نیاز به درمان دارند، بیش از 2-4 باند دارند. اگر به دنبال راه حل دائمی می گردید، لیفت صورت، لیفت گردن یا مینی لیفت گردن باعث رفع طولانی مدت این مشکل می شوند.

تزریق بوتاکس برای بهبود حدود فک

ممکن است به خاطر رشد بیش از اندازه عضلات جونده؛ عرض فک و صورت بیماران افزایش یابد. این بیماران معمولا مشکل دندان غروچه در شب دارند. یک راه برای کاهش پهنای صورت  بدون استفاده از جراحی فک، تزریق بوتاکس به این عضلات است.

تزریق بوتاکس برای بهبود تعریق اضافی زیربغل یا کف دست

آیا مشکل تعریق بیش از حد دارید؟ بیمارانی که زیاد عرق می کنند از خیس شدن زیربغل ها چند دقیقه بعد از لباس پوشیدن شکایت دارند. همچنین از مرطوب بودن دائمی کف دست ها شکایت دارند. عرق کردن معمولا غیرقابل کنترل، ناراحت کننده و غیراختیاری است. بیمارانی که دنبال درمان نمی روند در سراسر عمر خود از این مساله رنج می برند و ممکن است این مستاله تاثیرات روانی و عاطفی شدیدی برای آنها داشته باشد. عرق کردن کف دست بیشتر ناشی از هایپرهیدروسیس است. قبل از معرفی بوتاکس، جراحی یکی از راه های کمک به این بیماران بود. امروزه عرق زیاد را می توان به آسانی با تزریق بوتاکس کنترل کرد.

-چطور عمل می کند: بوتاکس با فلج کردن عضلات کار می کند اما برای درمان هایپرهیدروسیس، سیگنال های شیمیایی اعصابی را که غده های عرق را تحریک می کنند، متوقف می کند.

تزریق بوتاکس برای اصلاح گودی چانه

گودی دائمی یا موقتی چانه زمانی روی می دهد که عضله واقع در چانه بیش از اندازه فعالیت کند. این امر معمولا ناخودآگاه است و به رشد ناکافی چانه (چانه ضعیف) یا عدم همخوانی دندان ها با لب ها ربط دارد. تزریق بوتاکس باعث رفع این مشکل می شود.

تزریق بوتاکس برای خط های دور دهان در افراد سیگاری

این خطوط همگی ناشی از فعالیت بیش از حد عضله در اطراف دهان هستند. فعالیت این عضلات در سیگاری ها زیاد است که ظاهر خطوط چین و چروک عمودی را ایجاد می کنند. زنان شکایت می کنند که این چین و چروک ها آنها را پیر نشان می دهد. اگرچه این چین و چروک ها به نام خطوط چین و چروک سیگاری ها شناخته می شوند اما بیمارانی که سیگار نمی کشند نیز آنها را دارند. سایر عواملی که در ایجاد این خطوط دخالت دارند عبارتند از پیری، قرارگرفتن در معرض نور خورشید، از دست رفتن چربی صورت و ژنتیک. علت هر چه باشد؛ مقدار کمی بوتاکس که به دقت در مناطق مهم تزریق شود باعث آزاد شدن عضلات و صاف شدن ظاهر می شود. تزریق بوتاکس در این منطقه به دقت انجام می شود چون تزریق بیش از اندازه آن باعث کج شدن دهان یا لبخند می شود. دکتر نداف تجربه زیادی در این زمینه دارد.

تزریق بوتاکس برای بهبود سردرد

تحقیقات نشان داده که تزریق بوتاکس برای بیمارانی که از سردرد میگرنی رنج می برند، مفید است.

مشکلات احتمالی

خوشبختانه مشکلات ناشی از تزریق بوتاکس کم هستند. اما وقتی روی می دهند،شایعترین عارضه این است که بوتاکس بیش از حد خوب کار می کند یا در مناطقی که نیاز نیست منجر به از بین رفتن فعالیت عضله شود.

زمانی که بوتاکس بیش از حد خوب عمل کند: برخی از بیماران شکایت می کنند که پشیانی آنها بعد از تزریق بوتاکس بسیار سنگین به نظرشان می آید. این مشکل در بیمارانی روی می دهد که عادت دارند ابروی خود را بالا ببرند و به خاطر تاثیر بوتاکس دیگر نمی توانند این کار را انجام دهند. این امر منجر به نوعی حس  سنگینی در پیشانی می شودو دکتر نداف معمولا این بیماران را شناسایی می کند، در مورد این عارضه با آنها صحبت می کند و تزریق را به روشی انجام می دهد که ریسک را به حداقل برساند.

بوتاکس در مناطقی که نیاز نیست منجر به از بین رفتن فعالیت عضله شود: بندرت، بوتاکس می تواند بر عضلات مجاور نیز تاثیر بگذارد و باعث از بین رفتن فعالیت عضله بصورت ناخواسته در سایر مناطق شود. یک نمونه از آن افتادگی پلک بالایی است که ممکن است به دنبال تزریق بوتاکس بین دو ابرو رخ دهد. خوشبختانه می توان این  مشکل را با قطره های چشمی حل کرد و موقتی و خودبخود برطرف می شود.

مزایای تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس غیر از زمینه ای زیبایی در زمینه های دیگر نیز فوایدی دارد؟
تزریق بوتاکس چیست؟
مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چگونه است؟
آیا عوارض و معایب تزریق بوتاکس قابل درمان است؟

یکی از راههای جوانسازی و زیباسازی پوست صورت اعمال برخی از تزریقات می باشد، که از جمله تزریقات زیبایی پوست صورت می توان به : تزریق بوتاکس، تزریق چربی، تزریق ژل یا تزریق فیلر اشاره کرد که با انجام هر کدام از این پروسه ها باید مراقبت های قبل و بعد از آن را نیز انجام شود. از جمله تزریقات زیبایی برای رفع چین و چروک پوست صورت، تزریق بوتاکس می باشد که باعث فلج نمودن برخی از عضلات و ماهیچه های فعال و پرکار خواهد شد. اما باید بدانید که بوتاکس را نمی توان در هر قسمتی از صورت تزریق کرد، بلکه برای نواحی مانند:خطوط پیشانی، اطراف چشم، بالا بردن ابرو (لیفت ابرو) و حتی برای درمان تعرق کف دست و زیر بغل نیز استفاده می کنند که عضله های پرتحرک برای ایجاد چین و چروک و اخم را از کار متوقف می نماید.

مزایای-تزریق-بوتاکس

از جمله فواید تزریق بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد، که عبارتند از:

  • پیشگیری از چین و چروک
  • زیباسازی و جوانسازی پوست صورت
  • ایمنی و بی خطر
  • برطرف کردن تعرق زیر بغل و کف دست
  • برای درمان برخی از بیماری ها

کاندیدای تزریق بوتاکس

برای تزریق بوتاکس افراد باید بالای 18 سال سن داشته باشند و خانم های شیرده و باردار مناسب تزریق بوتاکس نیستند، همچنین بیمارانی که دارای انعقاد خونی شدید و یا سیستم بدنیشان ضعیف می باشند، نیز مناسب این تزریق نیستند. فوق تخصص جراحی پلاستیک بر این نکته تاکید می کند که بیماران دیابتی ، بیمارانی که از لحاظ روحی و روانی ثبات ندارند و همچنین بیماران قلبی و عروقی نیز نباید این تزریق را انجام دهند.

شایان ذکر است که بگوییم طول عمر و ماندگاری تزریق بوتاکس بین 4 تا 6 ماه می باشد و بعد از 3 تا 5 روز تاثیر آن به خوبی قابل مشاهده می باشد.

نحوه تزریق بوتاکس

فوق تخصص جراحی پلاستیک ابتدا با بی حس نمودن ناحیه مورد نظر، از بوتاکس برای منقبض نمودن ماهیچه های فعال استفاده می کند، در نتیجه این سم که از ترشح استیل کولین جلوگیری می نماید و از پیشرفت ماهیچه های فعال جلوگیری به عمل می آورد. این پروسه اصلا زمان بر و وقت گیر نیست و متقاضی بعد از 10 دقیقه می تواند به فعالیت و امور روزمره ای خود بپردازد، فقط ممکن است که مقداری تورم و قرمزی ایجاد شود که بعد از گذر چند ساعت کاملا برطرف می شود.

در صورتی که به یک پزشک یا متخصص پوست بی تجربه مراجعه شود ممکن است که عوارضی مانند: افتادگی پلک، افتادگی لب و آلرژی اشاره کرد که باید فورا به پزشک معالج جهت برطرف نمودن این عوارض مراجعه شود.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

مدت زمان اثر تزریق بوتاکس در هر فردی چقدر می باشد؟

مدت زمان آن از فردی به دیگری متفاوت است و از چند هفته تا ده ماه متغیر می باشد که متوسط ترین آن ۳ ماه است. باید گفت که تجزیه دارو از زمان تزریق آغاز می شود و به مرور کاهش پیدا می کند. پس با اتمام اثر دارو، اثر بوتاکس نیز از بین می رود.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

هر چند وقت یکبار باید بوتاکس تکرار شود؟

تزریق بسته به مدت زمان آن دارد. یعنی چنانچه در فردی اث ماندگاری کوتاه تر باشد، باید تزریق مجددا صورت گیرد. اما اگر مدت زمان اثر گذاری دارو زیاد باشد، قاعدتا متقاضی زمان بیشتری برای تزریق بوتاکس پیدا می نماید.

بوتاکس برای چه افرادی ممنوع می باشد؟

  • افرادی که دارای بیماری میاستنی هستند.
  • مادران شیرده و باردار نباید بوتاکس تزریق نمایند.
  • افرادی که عفونت پوستی دارند.
  • کسانی که از آلرژی و حساسیت رنج می برند.
  • افرادی که دارای جوش های چرکی در ناحیه صورت دارند.

آیا بعد از تزریق بوتاکس  زخم و کبودی حاصل می شود؟

ابتدا باید گفت که تزریق بوتاکس هیچ گونه درد و زخمی ایجاد نمی نماید و چنانچه این تزریق توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک با تجربه صورت گیرد، تورم و کبودی نیز بعد از این پروسه در متقاضی نمایان نخواهد شد.

از چه سنی تزریق بوتاکس مجاز می باشد؟

تزریق بوتاکس زمانی شروع می شود، که فرد خط اخم و یا چین و چروک در زیر چشم و ناحیه پیشانی در او نمایان شود.

اما برخی تحت عوامل ژنتیک و وراثت دارای چین و چروک می باشند که باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک حاذق ابتدا بررسی و سپس اعمال شود.

مدت زمان این فرآیند چقدر است؟

مدت زمان تزریق بوتاکس ۲ دقیقه بیشتر نمی باشد که بعد از این پروسه بهتر است در ناحیه مذکور کمپرس یخ قرار داده شود. متقاضی بعد از تزریق قادر است که به امور روزمره بپردازد و نیازی به استراحت مطلق ندارد.

برای جوانسازی پوست صورت فقط تزریق بوتاکس مناسب می باشد؟

خیر ، روش های دیگری مانند: تزریق فیلر، تزریق چربی، تزریق ژل، لیزر درمانی و… صورت می گیرد که انجام هر کدام را فوق تخصص  جراحی پلاستیک تعیین می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
آیکون سایت دکتر نداف کرمانی

"*" indicates required fields

برای مشاهده نمونه کارهای جراحی شکم، فرم زیر را پر کرده
و منتظر پیامک کد تایید باشید.