لوگو سایت دکتر مجید نداف کرمانی
برای مشاهده آدرس و شماره تماس از طریق لینک رو به رو اقدام کنید. لینک اپلیکیشن
Search
Close this search box.
شکاف لب

شکاف لب

شکاف لب

شکاف لب از شایع ترین اختلالات مادرزادی در کودکان است که اشاره به بازبودن غیرطبیعی لب بالا و یا سقف دهان دارد و موجب تشکیل ناقص لب بالایی در کودکان می شود. بخش های مختلف لب بالا در هفته ششم حاملگی در کنار هم قرار گرفته و لب بالا را تشکیل می دهند اگر این تکامل به طور کامل انجام نشود کودک دچار بیماری شکاف لب می شود.

کودک با شکاف لب  یا شکاف کام ممکن است تحت عمل جراحی در طی دوره شیرخوارگی تا بلوغ قرار گیرد. این جراحی ها شامل ترمیم اولیه لب ، پیوند استخوانی فک ، بازسازی حلق (فارنگوپلاستی)،  جراحی های ارتوگناتیک فک بالا یا پائین می باشند.شکاف لب

علت ها و دلایل ایجاد شکاف لب

شکاف لب، عارضه ای است که در مراحل اولیه تشکیل و رشد کودک در مرحله جنینی (هفته ششم حاملگی) اتفاق می افتد. که در این مرحله ممکن است بعضی از اجزای لب فوقانی او نتواند به شکل مناسبی تشکیل شود که منجر به عارضه مادرزادی به صورت شکاف لب خواهد شد. عمل ترمیم شکاف لب یک نوع عمل جراحی است که برای تصحیح شکل غیر طبیعی و ناقص لب نوزاد انجام می گیرد و هدف از این جراحی بازسازی و اصلاح این اعضاء می باشد تا وضعیت ظاهری آن ها به حالت طبیعی در بیایند.

جراحی شکاف لب

شکاف لب می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. در این جراحی برش های خاصی به منظور نزدیک کردن قسمت های جدا از هم برای تشکیل یک لب واحد و سالم انجام می گیرد که این جراحی عموما در سه ماهگی نوزاد صورت می گیرد.

در برخی از موارد قبل از انجام جراحی شکاف لب یک وسیله داخل دهان کودک به نام آبتوراتور یا مسدود کننده می گذارند که این وسیله می تواند به حفظ انحنای لب و تغزیه کودک شما تا قبل از جراحی آن کمک زیادی بکند.

چندین روش برای جراحی و ترمیم لب شکری در کودکان نیز وجود دارد که  جراح بر اساس وضعیت شکاف لب کودک شما مناسب ترین را انتخاب می نماید.

توصیه های لازم بعد از عمل شکاف لب

  • از قرار دادن انگشتان یا اسباب بازی در دهان کودک باید جدا خودداری کنید
  • استفاده نکردن از پستانک به مدت 3 هفته
  • استفاده از سرنگ یا لبه کناری قاشق برای تغذیه کودک
  • استفاده از پماد آنتی بیوتیک مثل جنتامایسین چشمی، پس از برداشت چسب های نازک که برای تقویت محل جراحی و کاهش فشار به زخم و بخیه ها و جلوگیری از دستکاری محل زخم استفاده می شود.

منتظر نظرات وپشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر نداف کرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
آیکون سایت دکتر نداف کرمانی

"*" indicates required fields

برای مشاهده نمونه کارهای جراحی شکم، فرم زیر را پر کرده
و منتظر پیامک کد تایید باشید.